REM- profesjonalne dopasowanie aparatu

REM – czyli Real Ear Measurement, jest to metoda przydatna przy procesie dopasowania aparatu słuchowego. Uwzględnia ona indywidualne cechy przewodu słuchowego, ponieważ każdy różni się kształtem, przez co ma inną charakterystykę rezonansową.
Przy dopasowaniu aparatów słuchowych przyjmuje się statystycznie średnią budowę przewodu słuchowego i jego właściwości akustyczne.

Jeżeli mamy dwie osoby o identycznej wadzie słuchu, identycznych aparatach słuchowych, takim samym ustawieniu tych aparatów, ale o innym kształcie zewnętrzengo przewodu słuchowego to dźwięk wydostający się z aparatów słuchowych będzie brzmiał inaczej. Może to powodować różnice w odbiorze dźwięków i rozumieniu mowy. Dlatego dopasowanie aparatów słuchowych jest zazwyczaj procesem precyzyjnym i długotrwałym. Aby ułatwić ten proces, powstał system pomiaru ucha rzeczywistego – ang. Real Ear Measurement (REM). System ten pozwala dostosować ustawienia aparatu słuchowego do indywidualnych, specyficznych właściwości ucha pacjenta takich jak np. wąski i zakręcony przewód słuchowy, zabiegi na uchu i inne.

Badanie REM umożliwia poprawę komfortu słyszenia dźwięków, które zaczynamy poznawać. Skraca to czas adaptacji do aparatu słuchowego, oraz znacznie poprawia rozumienie mowy poprzez precyzyjniejsze wzmocnienie określonych częstotliwości co wiąże się z zadowoleniem użytkowania aparatu oraz mniejszą potrzebą kolejnych regulacji .